پردازنده ها

اینتل از هوش مصنوعی برای دوام بیشتر باتری لپ تاپ شما استفاده می‌کند

پردازنده ها نسل چهاردهم اینتل و هوش مصنوعی

در خلال کنفرانس Hot Chips امسال در دانشگاه استنفورد، مدیران اینتل تأیید کردند که نسل چهاردهم سری میتیور لیک توسط هوش مصنوعی هدایت خواهد شد. طبق اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط PCWorld، تراشه‌های Meteor Lake قادر خواهند بود از هوش مصنوعی برای مدیریت قدرت و انتقال بین حالت‌های فعال و کم مصرف استفاده کنند. این شرکت آن را “معماری بهره‌وری انرژی اینتل” می‌نامد و می‌توان انتظار داشت که طرح برق مبتنی بر هوش مصنوعی، راه خود را به محصولات آینده از جمله پردازنده‌ها باز کند.

برای بهبود عملکرد لپ‌تاپ‌ها، روش معمول استفاده از توان اضافی برای پردازنده است. این باعث می‌شود پردازنده با سرعت بالاتری کار کند و وظایف را با سرعت بیشتری انجام دهد. اما قبل از ورود پردازنده به حالت کم مصرف، باید تعیین شود که کاری که در حال حاضر انجام می‌شود، تکمیل شده است. این مفهوم به عنوان مقیاس ولتاژ و فرکانس دینامیک (DVFS) شناخته می‌شود. یکی از چالش‌های مدیریت توان، تعیین فرکانس بهینه برای عملکرد پردازنده است.

یک الگوریتم هوش مصنوعی وجود دارد که قادر است روشی را که کاربر یک صفحه وب را باز می‌کند، محتوای آن را اسکن می‌کند، با آن تعامل دارد و به کار بعدی می‌پردازد، درک کند و پیش‌بینی کند. این الگوریتم در فعالیت‌های دیگر نیز استفاده شده است. تفاوت آن این است که الگوریتم به صورت مستقل این فرآیند‌ها را یاد می‌گیرد و الگو‌های رفتاری کوچکی را استخراج می‌کند که از سطح جزئیاتی که در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود، پیش‌تر می‌رود.

به گفته Rotem، پردازنده‌های Meteor Lake با استفاده از هوش مصنوعی، پاسخ‌دهی بهتری تا ۳۵ درصد نسبت به پردازنده‌های قبلی ارائه می‌دهند، همانطور که زمان لازم برای تغییر حالت پرقدرت پردازنده نیز کاهش می‌یابد. علاوه بر این، تعیین زمان بهینه برای تغییر به حالت کم مصرف نیز اهمیت دارد و باعث صرفه‌جویی تا ۱۵ درصد در مصرف انرژی نسبت به پیکربندی‌های قبلی می‌شود. Rotem همچنین بر تفاوت بین انرژی که به عنوان کار انجام شده در طول زمان تقسیم بر توان مصرفی آن کار تعریف می‌شود تأکید می‌کند و می‌گوید که باید به مصرف انرژی کلی توجه کرد.

اگرچه اینتل هنوز تاریخ راه‌اندازی سری پردازنده‌های میتیور لیک را تأیید نکرده است، شایعات نشان می‌دهد که باید در اکتبر ۲۰۲۳ وارد بازار شود. این شرکت قصد دارد در کنفرانس نوآوری در سن خوزه در ۱۹ سپتامبر، اطلاعات بیشتری درباره پردازنده‌های لپ‌تاپ جدید خود ارائه دهد.

منبع

digitaltrends.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.