تکنولوژی

نمایشگر IPS یا OLED؟ کدام صفحه نمایش را انتخاب کنید و چرا؟

پنل‌های IPS و OLED

نمایشگرها همیشه در حال تکامل بوده‌اند و نرخ تازه سازی و وضوح به طور تصاعدی افزایش یافته است. امروزه بیشتر از پنل‌های IPS و OLED استفاده می‌شود. در یکی دو سال گذشته، شاهد این بودیم که تولیدکنندگان بیشتر از پنل‌های OLED در محصولات پرچمدار خود استفاده می‌کنند. خب حالا، اگر بخواهید یکی از این دو را انتخاب کنید، چه باید بکنید؟ بیاید با هم این نمایشگرها و مزایا و معایب آن‌ها را بررسی کنیم.

نمایشگر IPS

IPS یک فناوری برای LCD است که در آن کریستال مایع بین دو سطح شیشه ای قرار می‌گیرد. سپس یک نور پس زمینه که معمولا از LED‌های ریز تشکیل شده است، پشت آن می‌تابد. سپس نور از یک فیلتر RGB عبور می‌کند که رنگ‌های ناخواسته را مسدود می‌کند و به عنوان مثال فقط نور آبی از آن عبور می‌کند. در مقایسه با نمایشگرهای قدیمی TN که در آنها کریستال‌ها در حالت سیال هستند، در پنل‌های IPS، کریستال ها در یک موقعیت ثابت با شیشه قرار دارند، بنابراین زاویه دید و نسبت کنتراست و بازتولید رنگ سازگار و بهتر از نمونه‌های TN هستند.

OLED

OLED یک فناوری نمایشگر است که پیکسل منبع نور خودش است. دیودهای OLED معمولا از ترکیبات آلی ساخته می شوند، به این معنی که این ترکیب شامل کربن و هیدروژن در ترکیب مولکولی آن است. مزیت دیگر این است که پنل‌های OLED دارای نور پس‌زمینه جداگانه برای هر پیکسل هستند، به همین دلیل است که رنگ‌های تیره و مشکی به همان خوبی به نظر می‌رسند. با توجه به نحوه ساخت آنها، محصولات نهایی با صفحه نمایش OLED می‌توانند نازک تر باشند، به خصوص تلویزیون‌ها و مانیتورها، و همچنین صفحه نمایش لپ تاپ ها. و حالا چگونه می‌توان رنگ ها را با پنل‌های OLED دریافت کرد؟ ترکیبات آلی، وقتی تحت جریان قرار می‌گیرند، مقداری از الکترون‌های پرانرژی خود را منتشر می‌کنند که به فوتون تبدیل میشوند که ذرات سبک هستند. بسته به شدت جریان، فوتون رنگ خاصی دارد، بنابراین تنظیم جریان‌ها به این صورت است که ماتریس OLED قادر به تولید رنگ‌های مختلف است.

زوایای دید در پنل های IPS و OLED

اکنون، بیایید این دو را با هم مقایسه کنیم و ببینیم که کدام یک با نیاز شما مطابقت دارد. هر دو پنل IPS و OLED دارای زوایای دید عالی هستند، بنابراین محتوا عالی به نظر می‌رسد و رنگ‌ها زنده هستند، صرف نظر از اینکه به صفحه نمایش با زاویه نگاه می‌کنید یا خیر. اما با توجه به نور پس زمینه نمایشگرهای OLED می‌توان آن ها را دارای زوایای بازتر و بهتر دانست.

نسبت کنتراست و روشنایی در نمایشگرهای IPS و OLED

اول از همه، بیایید ببینیم که نسبت کنتراست چگونه محاسبه می‌شود. فرمول دقیقاً در اینجا (L1 + 0.05) / (L2 + 0.05) است که به موجب آن: L1 روشنایی نسبی رنگ روشن‌تر است و L2 روشنایی نسبی رنگ‌های تیره‌تر است. از آنجایی که پنل‌های OLED رنگ‌های تیره را با خاموش کردن پیکسل‌هایشان و سیاه‌کردن آن‌ها بازتولید می‌کنند، اساساً 0 روشنایی از آن‌ها می‌آید، بنابراین درخشندگی نسبی رنگ‌های روشن‌تر بی‌نهایت بیشتر است. این باعث می‌شود که پنل‌های OLED قادر به بازتولید رنگ‌های سیاه عمیق‌تر و تیره‌تر باشند، که از طرف دیگر دید رنگ‌های روشن را نیز بهبود می‌بخشد. این به ویژه اگر در حال تماشای فیلمی با صحنه های تاریک، مانند بتمن، یا هر فیلم دیگری هستید، بسیار مهم است.

در مورد روشنایی، هر دو پنل IPS و OLED می‌توانند بسیار روشن باشند. تا همین اواخر، نمایشگرهای OLED برتری داشتند، با این حال، پنل‌های IPS با استفاده از نور پس‌زمینه MiniLED به بهبود و یکنواختی ادامه می‌دهند، بنابراین می‌تواند به روشنایی بالاتری برسند و نسبت کنتراست را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. با این حال، آنها هنوز نمی‌توانند به نسبت کنتراست پنل‌های OLED برسند. در زیر نتایج تست یکنواختی روشنایی ما وجود دارد که برای اطمینان از یکنواختی رنگ‌ها در کل ناحیه نمایشگر مهم است.

پوشش رنگ در پنل IPS و OLED

اکنون به چیزهای سرگرم کننده یعنی پوشش رنگ می‌رسیم. ما شاهد بوده‌ایم که هر دو پنل IPS و OLED در مقیاس بسیار بالا هستند، اما در مجموع، پنل‌های OLED تقریباً همیشه طیف رنگی بسیار گسترده‌ای را با 100٪ sRGB یا 100٪ DCI-P3 ارائه می‌دهند. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید گسترده‌ترین پوشش رنگ ممکن را داشته باشید، پنل‌های IPS می‌توانند به اندازه Adobe RGB که وسیع‌ترین طیفی است که به طور حرفه‌ای در دنیای طراحی استفاده می‌شود، بالا بروند.

دقت رنگ در نمایشگرهای IPS و OLED

اینجاست که فناوری IPS نقاط مثبت بزرگ خود را نشان می‌دهد، زیرا پنل‌های IPS عموماً دقیق‌تر از همتایان OLED خود هستند، بنابراین اگر یک طراح حرفه‌ای هستید و این کار را برای امرار معاش انجام می‌دهید، بهترین انتخاب هستند. طراحی و بازی، پنل‌های نمایشگر را تا حد امکان به حداکثر می‌رساند و در استاندارد sRGB IEC61966-2-1 برای Web و HDTV، در نقطه سفید D65، تا حد امکان دقیق است.

در اینجا نتیجه MSI Stealth 16 Studio است که دارای صفحه نمایش 16 اینچی QHD+ 240Hz IPS است که پس از اعمال نمایه خود به مقدار دلتا E به 0.6 می‌رسد. دلتا E برای اندازه گیری دقت استفاده می‌شود، با مقادیر کمتر از 2 که دقیق در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که چشم انسان نمی‌تواند رنگ‌هایی را با مقادیر کمتر از 1 تشخیص دهد، بنابراین منصفانه است که بگوییم پنل IPS فوق العاده دقیق است.

زمان پاسخگویی

از نظر زمان پاسخگویی، نمایشگرهای OLED سریعتر هستند. در اینجا نتایج یک پنل IPS مبتنی بر بازی با نرخ تازه سازی بالا در استودیو MSI Stealth 16 و همچنین نتایج Acer Swift Go، یک درایور روزانه 14 اینچی با عملکرد خوب و قابلیت‌های سازنده را مشاهده می‌کنید.

مدولاسیون پهنای پالس

PWM دشمن همه نمایشگرها و همچنین چشمان شماست، در حالی که شما نمیتوانید آن را احساس کنید، چشمان و مغز شما مطمئناً می‌توانند آن را حس کنند. این روشی برای کنترل روشنایی است که در آن روشنایی خود نمایشگر تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. اتفاقی که می‌افتد این است که صفحه نمایش سوسو می‌زند و به طور مداوم و با فرکانس خاصی خاموش و روشن می‌شود. این سوسو زدن توسط چشمان شما قابل توجه است، که باید مردمک‌های خود را بسیار سریع گشاد و منقبض کند تا به نوری که سو سو می‌زند کالیبره شوند. این می‌تواند خسته کننده باشد و به نوبه خود باعث سردرد و چشم درد شود. بر اساس تجربه ما، در پنل‌های OLED استفاده از PWM مکرر رخ داده است. برخی از مدل‌های IPS نیز این کار را انجام می‌دهند، با این حال، این یک اتفاق بسیار نادر است.

خوشبختانه، نمایه Health-Guard ما می‌تواند کمک کند، مدولاسیون مضر پهنای پالس (PWM) را حذف کرده و نور آبی منفی را که بر چشم و بدن ما تأثیر می‌گذارد، کاهش می‌دهد. از آنجایی که برای هر پنل سفارشی طراحی شده است، می‌تواند رنگ‌ها را از نظر ادراکی دقیق نگه دارد. Health-Guard کاغذ را شبیه سازی می‌کند بنابراین فشار روی چشم‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

نتیجه گیری

برای خلاصه کردن همه چیز تا به حال، صرفاً برای سرگرمی، پنل‌های OLED برتری دارند، زیرا نسبت کنتراست و تصویر واضحی که ارائه می‌دهند فوق العاده است. از سوی دیگر، برای استفاده حرفه‌ای توسط طراحان و سایر کارهای مرتبط با رنگ، یک پنل IPS خوب کالیبره شده با پوشش رنگی بالا بی نظیر است. همچنین به دلیل عدم استفاده از PWM، برای استفاده طولانی مدت مانند یک روز کاری 8 ساعته یا حتی بیشتر برای افرادی که امکان دارد آسیب ببینند بهتر است. هنگام انتخاب لپ تاپ، مانیتور یا تلویزیون، همیشه باید به صورت موردی پیش بروید و نظرات مصرف کنندگان و فروشگاه‌هایی مانند ما را بخوانید تا ببینید هر محصول دقیقاً چه چیزی را ارائه می‌دهد.

منبع

laptopmedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.