تکنولوژی, دانستنی های دنیای بازی

PS5 در حالت افقی یا عمودی؟

PS5

PS5 به عنوان دستگاهی به بازار عرضه شده است که می توانید به صورت افقی یا عمودی از آن استفاده کنید. این کنسول بسیار عظیم است، پیدا کردن یک نقطه برای جای دادن آن می تواند به تنهایی یک معما باشد، بنابراین به گفته سونی، خوشبختانه ما این امکان را داریم که از آن به صورت عمودی یا افقی استفاده کنیم. اما برخی از کارشناسان تعمیرات سخت افزاری می گویند که استفاده از PS5 به صورت عمودی یک دستور العمل تضمین شده برای فاجعه است، چیزی که می تواند کنسول شما را از بین ببرد.

کدام یک برای PS5 بهتر است؟ عمودی یا افقی؟
به گفته مقامات سونی و اکثر وب سایت های فناوری، شما می توانید از PS5 خود به صورت عمودی یا افقی استفاده کنید و دستگاه برای هر دو حالت طراحی شده است. وب سایت فناوری Fossbytes آن را اینگونه بیان می کند:

در نهایت، مهم نیست که PS5 را در حالت افقی یا عمودی قرار دهید، کنسول همانطور که قرار است کار می‌کند. به گفته یاسوهیرو اوتوری از بخش طراحی سونی، موضع، چه عمودی و چه افقی باشد بر خنک کننده تأثیر نمی گذارد.

او می‌گوید مشکل این است که فلز مایع مورد استفاده برای خنک کردن APU گاهی اوقات می‌ریزد و ناهموار می‌شود که (حداقل) خنک‌کننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بن مونتانا، مالک تعمیرگاه تخصصی ILoveMyConsole در فرانسه نیز ماه ها تلاش کرده است تا به این موضوع توجه کند. به گفته او، این خطر برای PS5 هایی که برای مدت طولانی به صورت عمودی ایستاده اند بالا است و همه‌ی مدل ها تحت تاثیر قرار می گیرند. این شامل کنسول‌های نسخه دیجیتال نیز می‌شود (برخی افراد این نظریه را دارند که لرزش درایو Blu Ray می‌تواند مشکل را در Physical Edition PS5 شدیدتر کند).

مشکلات خنک کننده PS5 و موارد دیگر. وقتی فلز مایع حرکت می کند چه اتفاقی می افتد؟

در مرحله اول، خنک کننده تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. APU PS5 احتمالا می تواند کمی گرما را تحمل کند، اما این می تواند به سرعت منجر به PS5 پر سر و صدا (زیرا فن ها باید سریع تر و بیشتر بچرخند تا جبران کنند)، مصرف انرژی بیشتر و احتمالاً گرم شدن و خاموش شدن بیش از حد کنسول و در نهایت، کاهش طول عمر کنسول شود.

ثانیاً موارد متعددی از ریختن فلز مایع روی سایر قسمت‌های مادربرد و در واقع مرگ دستگاه حتی در کنسول‌هایی که به سادگی در جعبه خود نشسته‌اند و باز نشده است، وجود داشته است. Liquid Metal بسیار رسانا است و اگر قطعات اشتباه روی مادربرد را لمس کند، ممکن است منجر به اتصال کوتاه شود.

هنگامی که دکل خود را روشن می کنید، یک قطره در خارج از منطقه هدف می تواند منجر به اتصال کوتاه شود، یا بدتر از آن، اگر آن را تمیز نکنید، خرابی اجزای خاصی را به همراه دارد.

یوتیوبر و تعمیرکننده کنسول TheCod3r آن را برابر با نقص طراحی سونی می داند. در یک ویدیوی محبوب از اوایل سال جاری، یک PS5 را نشان داده می‌شود که هرگز باز نشده است، اما ماه‌ها در حالت عمودی در جعبه خود ایستاده است. کنسول از بوت کردن خودداری می کند، تا زمانی که نشت فلز مایع از APU را کشف کند و آن را برطرف کند.

او همچنین می‌گوید این باید یک درس مهم برای تعمیرکاران کنسول باشد: این نقص به طور گسترده شناخته شده نیست و بسیاری از تعمیرگاه‌ها حتی این قسمت از کنسول را برای مشکلات پیش آمده بررسی نمی‌کنند.

نتیجه گیری

به نظر می رسد مشکلاتی در مورد مهر و موم بین APU و سیستم خنک کننده PS5 وجود دارد. برای PS5 هایی که به صورت عمودی قرار می گیرند، این می تواند منجر به ریختن فلز مایع به قسمت های دیگر مادربرد شود که در برخی موارد به معنای حکم اعدام برای کنسول است.

اشتباه نکنید، اکثریت قریب به اتفاق افرادی که از PS5 خود به صورت عمودی استفاده می‌کنند هیچ مشکلی ندارند. اما اگر بین موقعیت‌های افقی یا عمودی برای PS5 خود انتخاب دارید، از حالت افقی استفاده کنید.

بسیاری از تعمیرگاه‌ها و کارشناسان سخت‌افزار امیدوارند که سونی در نسخه‌های بعدی سخت‌افزار کنسول، این بخش از طراحی را تغییر دهد، اما تا زمان نگارش این مقاله، به نظر می‌رسد همه مدل‌های موجود تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

PS5

منبع

wololo.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.