تکنولوژی

Raspberry Pi ماژول دوربین خود را با HDR، فوکوس خودکار و موارد دیگر ارتقا می‌دهد

Raspberry Pi

Raspberry Pi به‌زودی پروژه‌های مبتنی بر دوربین بسیاری را در دسترس خود خواهد داشت، زیرا جدیدترین ماژول دوربین از سازنده رایانه تک‌برد امکان فوکوس خودکار، محدوده دینامیکی بالا، عکس‌های با نور کمتر و موارد دیگر را فراهم می‌کند.

ایبن آپتون، مدیر عامل Raspberry Pi، در یک اعلامیه پست وبلاگ نوشت: ماژول دوربین 3 با قیمت 25 دلار به شما امکان می دهد “تصاویر واضحی از اجسام از حدود 5 سانتی متر تا بی نهایت بگیرید.” ماژول‌های دوربین میدان دید استاندارد (FoV) ۲۵ دلار قیمت دارند، در حالی که مدل‌های FoV عریض‌تر برای «پشته نوری پیچیده‌تر و گران‌تر» ۳۵ دلار هستند.

این سنسور از سونی می آید و از یک IMX708 با نور پشتی استفاده می کند که وضوح 12 مگاپیکسلی، پیکسل های بزرگتر (1.40 میکرومتر) و پشتیبانی از HDR را ارائه می دهد. در میان دیگر پیشرفت‌های ماژول دوربین 2 که در سال 2016 منتشر شد، این مدل جزئیات تصویر دقیق‌تر، فیلمبرداری HD 16:9 و حساسیت بهتر در نور کم را امکان‌پذیر می‌کند. مدل‌های استاندارد یک میدان دید 66 درجه، شبیه به 62 ماژول قبلی را می‌گیرند. مدل‌های FoV گسترده، 102 درجه را با وضوح زاویه‌ای کمی پایین‌تر می‌گیرند، اما امکان استفاده‌های جدید، از جمله پانینگ دیجیتال را فراهم می‌کنند.

اما فوکوس خودکار است که پیشرفت واقعاً بزرگی در ماژول دوربین 3 است. مجموعه لنز بر روی یک محرک سیم پیچ صوتی نصب شده است و فوکوس خودکار به تشخیص سنسور یا الگوریتم Pi متکی است. Raspberry Pi ویژگی های فوکوس خودکار را در یک ویدئو به نمایش گذاشت.

Raspberry Pi علاوه بر یک ماژول جدید با لنز کوچک، نوع جدیدی از سیستم نصب دوربین با کیفیت بالا و قیمت 50 دلار را نیز راه اندازی کرده است که به کاربران امکان می دهد لنزهای استاندارد با کیفیت بالا را به Pi متصل کنند. نسخه 2020 لنزهای C/CS-mount را می دهد، در حالی که گزینه جدید امکان لنزهای M12 را فراهم می کند.

مطالب بیشتری در مورد ماژول دوربین 3، از جمله مهارت HDR آن، در پست وبلاگ Pi وجود دارد. این ماژول با هر مدل Pi با کانکتور CSI کار می کند، منهای Raspberry Pi 400 و نسخه راه اندازی Pi Zero. این توسط کتابخانه های مدرن و متن باز libcamera و Picamera2 beta پشتیبانی می شود، نه نسخه منبع بسته قدیمی libcamera.

منبع

arstechnica.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.