تکنولوژی

آیا باید هر شب کامپیوتر خود را خاموش کنید؟

خاموش یا اسلیپ

در پایان روز کاری خود، ممکن است لپ تاپ خود را خاموش کنید و تا روز بعد آن را ترک کنید. اگر چنین است، شما تنها نیستید. بر اساس نظرسنجی پاندا سکیوریتی، 37 درصد از افراد مورد بررسی هر شب کامپیوتر خود را خاموش می کنند.

اما حق با چه کسی است: آنهایی که هر شب کامپیوتر خود را خاموش می کنند یا آنهایی که آن را روشن می گذارند؟

حالت sleep در مقابل ShutDown

اگر به گزینه های “خاموش کردن” رایانه خود نگاه کنید، “Sleep”، “Shut Down” و “Restart” (و همچنین “Sign Out” را مشاهده خواهید کرد، اما برای اهداف ما نیازی به نگرانی در مورد گزینه آخر یعنی “Sign Out” نیست).

به حالت Sleep فکر کنید که کامپیوتر به سرعت چشمانش را می بندد. وقتی به سرعت به حمام میروید، حالت Sleep همه برنامه ها و فایل ها را حفظ می کند. وقتی برگشتید، کامپیوتر دوباره روشن می شود و آماده کار است.

Derek Meister نماینده Geek Squad می گوید: «حالت خواب سیستم شما را در حالت کم مصرف قرار می دهد، اما برنامه ها و داده های شما هنوز در حافظه سیستم هستند.

این سرعت برگشت پذیری با برخی مزایا و معایب همراه است. او می‌گوید: «حالت خواب کمک می‌کند وقتی به رایانه‌تان برمی‌گردید همه چیز سریع‌تر ظاهر شود، اما همچنین احتمال از دست دادن داده‌ها را در صورت قطع ناگهانی برق سیستم افزایش می‌دهد».

بسته به رایانه شما، ممکن است حالت بیهوشی(hibernating) نیز وجود داشته باشد.بیهوشی زمانی اتفاق می‌افتد که برای مدتی از لپ‌تاپ خود استفاده نکرده باشید (یک یا دو ساعت فکر کنید)، و کامپیوتر یک قدم فراتر از حالت خواب به حالت بیهوشی می‌رود. برگشت از وضعیت بیهوشی ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا کامپیوتر بیدار شود، اما اگر برق قطع شود ایمن تر است زیرا داده های جلسه فعلی را در هارد دیسک ذخیره می کند.

در نهایت، هر دو حالت مشابه هستند. Meister می‌گوید: «حالت‌ها اساساً راهی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی هستند و در عین حال برنامه‌ها و فایل‌ها را باز نگه می‌دارند، بنابراین وقتی به رایانه خود باز می‌گردید، همه چیز معمولاً به همان شکلی است که آن را رها کرده‌اید».

Shut Down همه برنامه‌ها و فایل‌هایی را که باز کرده‌اید می‌بندد، اما هسته ویندوز را که هسته‌ی اصلی سیستم‌عامل است که نرم‌افزار و سخت‌افزار را قادر می‌سازد تا با هم کار کنند، خاموش نمی‌کند. راه اندازی مجدد در واقع تمام فایل های شما را، علاوه بر هسته ویندوز، قبل از شروع مجدد عملیات، خاموش می کند.
خوب، اما آیا باید هر شب کامپیوتر خود را خاموش کنید؟

جواب کوتاه، نه است.

پاسخ طولانی تر: بستگی دارد.

Meister می‌گوید، حالت خواب(sleep 😴) شبانه می‌تواند مفید باشد زیرا می‌تواند به سیستم اجازه دهد هر گونه کار تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده را انجام دهد – فکر کنید اسکن ویروس کامل سیستم، انجام یک نسخه پشتیبان کامل از هارد دیسک یا بررسی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار. “نرم افزار امنیتی؛ اسکن پس زمینه را در حالی که کامپیوتر بیکار است انجام می دهد، همانطور که نرم افزار پشتیبان گیری انجام خواهد داد.”

استفاده از حالت خواب شبانه طی چند روز تفاوت چندانی ایجاد نخواهد کرد، اما ممکن است با گذشت زمان مشکلاتی را در عملکرد سیستم مشاهده کنید. چیزی به نام حالت خواب بیش از حد وجود دارد.

اگر برنامه‌های خاصی تاخیر دارند یا فایل‌ها به درستی بارگیری نمی‌شوند، Meister توصیه می‌کند کامپیوتر خود را مجدداً راه‌اندازی(restart) کنید. این راه‌اندازی مجدد به رفع مشکلات موقت و آزاد کردن حافظه از برنامه‌های پس‌زمینه‌ای که به درستی بسته نشده‌اند کمک می‌کند.

او می گوید: “راه اندازی مجدد را به عنوان تمیز کردن تمام کاغذهای روی میز خود در نظر بگیرید. با بایگانی کردن آنها یک فضای کاری تمیز در صبح بعدی خواهید داشت، در حالی که حالت Sleep یا Hibernate فایل ها و پوشه های شما را روی میز بدون تغییر رها می کند تا بتوانید بلافاصله دوباره به کار برگردید.”

اگر رایانه خود را شبانه روشن نگه دارید، احتمالاً ایده خوبی است که عادت کنید هفته ای یک بار آن را مجدداً راه اندازی کنید. همیشه خوب است که روی یک محافظ برق سرمایه گذاری کنید تا از هر لپ تاپ یا رایانه ای که به برق متصل است در صورت قطع برق محافظت کنید.

میستر پیشنهاد می‌کند: «اگر نمی‌خواهید تا چند ساعت آینده از رایانه‌تان استفاده کنید، مثلاً در پایان یک شیفت کاری یا زمانی که به رختخواب می‌روید، ممکن است به فکر خاموش کردن رایانه خود باشید. “به این ترتیب، کامپیوتر شما به روز شده و برای روز بعد آماده می شود.”

جالب است بدانید
ماندن کامپیوترهای مدرن امروزی در حالت خواب،مصرف برق بیشتری نسبت به حالتی که آن را خاموش میکنید نخواهد داشت. بر اساس دپارتمان انرژی ایالات متحده،خاموش کردن کامپیوتر ها در طول شب تنها یک یا دو وات صرفه جویی در مقایسه با حالت خواب دارد.

برگرفته از howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.