تکنولوژی

خالق جیمیل می‌گوید هوش مصنوعی مانند ChatGPT، کسب‌وکار گوگل را تا دو سال دیگر نابود خواهد کرد

ChatGPT

محبوبیت ChatGPT، چت ربات آنلاین ساخته شده توسط OpenAI، بسیاری را در مورد بقای موتورهای جستجو مانند گوگل زیر سوال برده است. پل بوکهیت، خالق جیمیل نیز نظر خود را در این مورد اعلام کرده است و فکر می‌کند که تجارت گوگل حداکثر دو سال دوام خواهد آورد.

متن توییت:

ممکن است گوگل تنها یک یا دو سال با اختلال کامل فاصله داشته باشد. هوش مصنوعی صفحه نتایج موتورهای جستجو را حذف می کند، جایی که آنها بیشترین درآمد خود را دارند.
حتی اگر به هوش مصنوعی برسند، نمی توانند بدون از بین بردن ارزشمندترین بخش تجارت خود، آن را به طور کامل گسترش دهند! (برای مشاهده توییت کلیک کنید)

1 دسامبر 2022، Paul Buchheit (@paultoo)

ChatGPT که در نوامبر سال گذشته راه اندازی شد، به مقصد مورد علاقه برای پرسیدن سوال در میان میلیون ها کاربر تبدیل شده است. ChatGPT به‌جای ارائه پاسخ به یک نتیجه جستجو که در ده‌ها صفحه است، به سؤال‌ها به سبک مکالمه پاسخ می‌دهد و سؤالات بعدی را نیز برای کاربر آسان‌تر می‌کند.

خیلی‌ها فکر کرده‌اند که آیا این می تواند پرده‌ها را بر روی محصول اصلی گوگل یعنی موتور جستجو بکشد، دقیقاً مانند آنچه که گوگل سال ها پیش فروشگاه Yellow Pages را بست. Interesting Engineering قبلا گزارش داده بود که موفقیت فوری ChatGPT مدیران ارشد گوگل را به چالش کشیده و این شرکت اکنون روی محصولات هوش مصنوعی (A.I.) خود تمرکز کرده است.

آیا پایان کار گوگل نزدیک است؟

این شرکت تجارت خود را تا حد زیادی حول محور موفق ترین محصول خود بنا کرده است. موتور جستجو می تواند به زودی با یک بحران روبرو شود. همانطور که Paul Buchheit در توییت خود توضیح داد، فناوری مانند A.I. می تواند نیاز به صفحات نتایج موتورهای جستجو را از بین ببرد، جایی که گوگل بیشترین درآمد خود را از آن به دست می آورد.

Google برای نمایش محصولات و خدمات خود درست در کنار نتایج جستجو از تبلیغ‌کنندگان هزینه دریافت می‌کند و احتمال یافتن ارائه‌دهنده را افزایش می‌دهد. در سال 2021، این شرکت بیش از 250 میلیارد دلار درآمد کسب کرد که بهترین درآمد آن در تاریخ تقریباً 25 ساله خود است.

با این حال، با معرفی ChatGPT، گوگل می‌تواند به سرعت به سمت نابودی حرکت کند، زیرا کاربران برای پاسخ‌های ساده‌تر از صفحات فهرست‌شده فاصله می‌گیرند. حتی اگر گوگل بتواند A.I را ارتقا ببخشد و از آن بهره ببرد. محصولات تولید شده در داخل خانه تقریباً بلافاصله وارد بازار می شوند، Buchheit راهی برای نجات گوگل نمی‌بیند. آیا گوگل می تواند این کار را بدون از بین بردن با ارزش ترین بخش تجارت خود انجام دهد؟ باید دید.

ChatGPT چه فکری می‌کند؟

با پیشرفت سریع ChatGPT در نمایش جذابیت گسترده خود از نوشتن شعر تا کد و حتی گذراندن امتحانات MBA در دانشکده تجارت وارتون، از حمایت مالی بیشتری از مایکروسافت برخوردار شده است زیرا به دنبال گنجاندن توانایی های چت بات در موتور جستجو و پیپ خود است.

در حالی که مایکروسافت احتمالاً خوشحال خواهد شد که گوگل را پس از سال‌ها تسلط بر جستجو در یک مسیر نزولی ببیند، خود ChatGPT فکر نمی‌کند وجود آن بر تجارت جستجوی Google تأثیر بگذارد.

با این حال، باید توجه داشت که پاسخ‌های ChatGPT نیز بر اساس داده‌های آموزشی است، و ممکن است مهندسان ربات چت را آموزش داده‌اند تا چنین پرسش‌هایی را بدون اینکه خیلی خودشیفته و مطمئن به نظر برسند، انجام دهد.

آیا OpenAI توانایی‌های خود را کم‌اهمیت می‌کند یا اینکه آیا Google زنده خواهد ماند و با ChatGPT و سایر A.I همزیستی خواهد کرد؟ پاسخ این سوال در چند سال آینده آشکار خواهد شد.

Google

منابع

interestingengineering.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.